Dagboka tirsdag 6. desember 2011

Dagboka Tja, hva skal man si. Dagboka i dag er litt retro, vi ser på desember i 2001 og hvor rosenrødt ting var for ti år siden i klubben vår, klubben så mange elsker og elsker å hate. I en måned som handla om kjendiser, Vålerenga stadion, Stian Ohr, en klar Kjetil Rekdal og pengeproblemer … Fortsett å lese «Dagboka tirsdag 6. desember 2011»

Dagboka

Tja, hva skal man si. Dagboka i dag er litt retro, vi ser på desember i 2001 og hvor rosenrødt ting var for ti år siden i klubben vår, klubben så mange elsker og elsker å hate. I en måned som handla om kjendiser, Vålerenga stadion, Stian Ohr, en klar Kjetil Rekdal og pengeproblemer velger vi i dag 20. desember. Ellers har vi litt rundt Stengelgate, et langt basketreferat(!) og fint lite ellers.

Hva skjer NFF?

Den for bare noen så uker siden mediekåte Egil André Berglund har plutselig gitt seg selv munnkurv. Etter nærmest å ha onanert med påtalebeslutningen mot Vålerenga og Stabæk har det blitt helt stille fra Berglund. Man kan undre seg over hva som har skjedd. Tiltalen mot Vålerenga og Stabæk ble tatt ut i det som mest kan minne om en medieskapt affekt. Rosenborg har fordelen av å komme etter oss, og det er ikke måte på hvor lang tid påtalenemda skal bruke på å vurdere denne saken. Det er mye som tyder på at påtalenemda ser klarere at de ikke har noen sak og lar det komme RBK til gode, mens medikåtskapen og den høye sigarføringen da påtalen ble lagt frem gjør det umulig å snu med æren i behold.

At det har gått prestisje i saken viste påtalenemda da de frafalt påtalen mot Truls Håkonsen. I stedet for å legge seg flate å beklage at de ikke hadde gjort forarbeidene sine grundig nok og sjekket om de hadde kompetanse, prøvde de å gjøre Håkonsen til syndebukk for egen udugelighet. Slik gjør bare små menn uten ære, Berglund. Der viste påtalenemden hvor lite partsnøytrale de er, de er altså oppnevnt av interessefellesskapet av fotballklubber og representerer selve fotballen, men i stedet for å legge seg flate prøver de å vinne mediekrigen ved å gjøre Håkonsen til syndebukk.

Styreleder i Stabæk var i går igjen ute og kritiserte NFF og påtalenemda. På vegne av Stabæk frykter han at det har gått prestisje i saken, en sak der «bevisene» til påtalemyndigheten betryggende nok, i stor grad består av presseoppslag.  Nå er det bønder og husmødre som skal dømme i saken. Her er doms- og sanksjonsutvalget:

 

Etterforskningen mot Håkonsen

Politiet mente i forbindelse med «pågripelsen» av Truls Håkonsen at Håkonsen og Vålerenga hadde medvirket til bedrageri av en halvpart av 2.5 millioner kroner. De fremstår ikke like sikre i sin sak når de tar kontakt med NFF for å få en pekepinn om hva Gunnarson var verdt og hvilke faktorer som påvirker prisfastsettelsen. Ja, så mange spillere NFF kjøper og selger så er det betryggende å se at politiet går rett til fagfolk for bistand.

 

Vålerenga U20 til NM-finale i basket

Vi mottok et så velskrevet referat fra Alex Karlstad, styreleder i Vålerenga Basket at vi rett og slett gir store deler videre til deg kjære leser:

Vålerenga’s U20-lag spilte i helgen kvalik til vårens store eventyr, nemlig

NM-finalen i Bergen, 28.og 29. April.

 

Helgen startet med et fortjent 17 poengs tap fredag ettermiddag mot byrival

Centrum Tigers, som stilte med det de hadde av BLNO-spillere født 1992 eller

senere. Om VIF skulle avansere til sluttspillet måtte de slå Ullern og

Bergkameratene Lørdag. Førstnevnte er det eneste laget VIF har tapt mot i

serien hjemme, og sistnevnte er regjerende norgesmestre. Oppgaven var med

andre ord formidabel. Men som så mange ganger tidligere, viste gutta igjen

hvorfor de spiller i Vålerenga…

 

Med avreise Lørdag morgen kl 0700 kan man vel si at oppkjøring ble et

fremmedord, men gutta klarte alikevel tidlig å finne rytmen mot et tent

Ullern-lag, og ledet hele kampen, men måtte til slutt ut i ekstraomganger

etter lik stilling ved full tid. Etter at første ekstraomgang ble blåst i

gang var det aldri noen tvil; Vålerenga dro i fra og vant kampen med

komfortable 9 poeng.

 

Lørdag ettermiddag stod som nevnt BK på motsatt banehalvdel. Dette laget

utgjør også stammen i det samme laget som suverent leder 1. divisjon for

herrer ubeseiret – de vant også i fjor, og som også nevnt vant de U20 NM. Om

ikke det skulle være nok, hadde de også hjemmebanefordel, og mange hadde

møtt opp for å støtte laget sitt på veien til Bergen. På toppen av det hele,

satt 3 VIF-spillere ute med skade, og 1 spiller måtte reise tidlig hjem til

Oslo Lørdag formiddag. Igjen sto laget med 6 spillere, men hva gjør vel det,

når de samme gutta leverer 79 poeng, og slår de regjerende mestrene?

 

Søndag morgen stod Høybråten på motsatt banehalvdel, i en kamp som skulle

bli en svært spennende semifinale. Høybråten var heltente, og viste en enorm

vilje til å vinne kampen, og kapre en finaleplass som skulle gi billett til

final four i Bergen. Men igjen ble Vålerenga for sterke, og dro i land sin

sterkeste seier så langt i turneringen, med en 7 poengs plussmargin i

målprotokollen. Finaleplassen, og dermed billetten til Bergen var dermed et

faktum.

….

Under turneringen har våre gutter igjen vist en vinnervilje, mentalitet og

holdninger som er sjelden vare i idretten. Selv i møter med etablerte lag og

klubber, hvor medaljer og produksjonen av BLNO og 1. divisjonsspillere er

blitt til vaner, viser guttene at Vålerenga er kommet for å bli og bli sett,

og at vi per dags dato er en toppklubb på dette nivået. Når lag som Asker

Aliens og Centrum Tigers må reise hjem på bekostning av oss, er det nettopp

et bevis på akkurat dette.

….

Gratulerer gutter med en velfortjent finaleplass!

 

Vel, nok om dagens situasjon, la oss gå ti år tilbake:

 

Torsdag 20. desember 2001

Pengelens?

For andre gang i år har Vålerenga hatt problemer med å utbetale spillernes lønn. Det er ikke noe morsomt å være blakk midtveis i desember og spillerne diskuterte å holde seg unna treningen da lønnen ikke kom den 15. Den truede aksjonen hadde virkning, administrasjonen fant i alle fall en konto med noe igjen og fikk utbetalt lønnen i går. Alt dette i følge Dagbladet.

Morten Bakke som tydeligvis har vært ute i hardt vær før tar det hele ganske rolig

– Heldigvis var julegavene allerede i boks, slik at det ikke var noen krise for meg. Klok av erfaring vet jeg at desemberlønna er den desidert tøffeste for alle klubbene. Da er det penger én vei – og det er ut, sier han lakonisk til Dagbladet. Men han understreker at det er alvor når det foreslås treningsnekt

– Vi spillere har jo ikke så mange virkemidler, men vi ville markere at det må være seriøst begge veier.

Og der er det ikke vanskelig å være enig med ham. Vi får håpe at pengene ruller litt lettere inn i klubbkassa neste år, nå som Vålerenga er blitt eliteserieklubb og alt mulig.

 

Vålerenga i dag

Funder på om du oppfyller Martin Andresens akademiske og sportslige krav for å ha en mening om årets sesong. Har du arva møbelsjappe av pappa så tar du nemlig ikke dritt fra hvem som helst.

En kommentar til «Dagboka tirsdag 6. desember 2011»

Legg igjen en kommentar