Klubbrekordenes år

Hanne Mellingsæter og Morten Berre fortsatte å forbedre klubbens rekorder i 2014. I tillegg ble Vidar Ørn Kjartansson tidenes toppscorer for Vålerenga denne sesongen. Tekst: Jarle Teigøy Kapteinen sa takk for seg Kaptein Hanne Mellingsæter avsluttet sin karriere i år og ble hedret på Ullevaal stadion i Tippeligaens siste kamp, og mottok et gravert sølvfat … Fortsett å lese «Klubbrekordenes år»

Hanne Mellingsæter og Morten Berre fortsatte å forbedre klubbens rekorder i 2014. I tillegg ble Vidar Ørn Kjartansson tidenes toppscorer for Vålerenga denne sesongen.

Tekst: Jarle Teigøy

Kapteinen sa takk for seg
Kaptein Hanne Mellingsæter avsluttet sin karriere i år og ble hedret på Ullevaal stadion i Tippeligaens siste kamp, og mottok et gravert sølvfat og blomster som takk etter 18 år for klubben.

Allerede i 1905 proklamerte Hanne Mællingseter at det skulle stiftes et fotballag innen 10 år. Laget skulle hete Vålerenga og spille i kongeblått. Når hun nå legger opp som aktiv skulle det bare mangle om hun ikke fikk blomster og tallerken. Foto: www.grydis.no
Allerede i 1905 proklamerte Hanne Mællingseter at det skulle stiftes et fotballag innen 10 år. Laget skulle hete Vålerenga og spille i kongeblått. Når hun nå legger opp som aktiv skulle det bare mangle om hun ikke fikk blomster og tallerken.
Foto: www.grydis.no

Hanne Mellingsæter kom til Vålerenga høsten 1997, men spilte ikke obligatoriske kamper første sesong. Hun har 17 sesonger på A-laget, noe som er klubbhistorisk. I perioden 1998-2014 var hun mer eller mindre fast på laget og har totalt ca. 296 obligatoriske kamper for klubben, noe som også er klubbhistorisk. Hun begynte som 2. divisjonsspiller i 1998 og fikk sin toppseriedebut 14. april 2012. Hanne har 56 toppseriekamper og 4 toppseriemål for Vålerenga.

– Det føles veldig fjernt og skulle gjøre et comeback, så ja jeg er ferdig.
Men etter at undertegnede nevnte at futsaldamene trenger hjelp, så kunne hun godt tenke seg å treffe gamle kjente på den måten.  – Det har alltid vært en drøm å få spille i eliteserien og drømmen gikk i oppfyllelse etter at vi lenge var et 2. divisjonslag. Det var stort. Og så er det mange mennesker jeg har hatt gleden av å spille med, trene sammen med hver dag, og oppleve både gode og tunge stunder sammen med på fotballbanen. Det begynner å bli ganske mange, og det er de jeg kommer til å huske best, avslutter Hanne som jobber som journalist i Aftenposten.

Vidar Ørn Kjartansson viser scoringstegnet etter å ha blitt eliteseriens toppscorer.  Foto: Jarle Teigøy
Vidar Ørn Kjartansson viser scoringstegnet etter å ha blitt eliteseriens toppscorer. Foto: Jarle Teigøy

Kjartansson – tidenes scoringsmaskin
Med 25 mål på sine 29 spilte seriekamper skrev han seg inn i klubbhistorien som tidenes toppscorer.  29 år etter at vi sist hadde en toppscorer i toppserien, Jørn Andersen (1985), skulle vi endelig få en spiller som banka inn mål jevnlig i stor stil. Det var lenge snakk om at han kunne nå 30 mål da han i midten av september sto med 24 mål etter 22 spilte kamper. Jørn Andersen beholder imidlertid snittrekorden med sine 23 scoringer på 22 seriekamper.

Morten Berre forsatte å forbedre rekordene
Det er i skrivende stund ikke avklart om Morten Berre tar en sesong til. Han topper 4 av klubbrekordene og forbedret 3 av dem i 2014. Han har flest obligatoriske kamper, flest toppseriekamper og flest toppseriemål for VIF. I tillegg topper han lista over spillere med flest Europakamper sammen med dos Santos. Har 12 sesonger for VIF i årene 2003-2014.

Morten Berre vinker på Ullevaal etter årets siste kamp. Var det hans siste kamp? Foto: Jarle Teigøy
Morten Berre vinker på Ullevaal etter årets siste kamp. Var det hans siste kamp? Foto: Jarle Teigøy

Fakta: Morten Berre
Født:  10.08.1975.  Moderklubb: Skeid (1995-1997).
Tidligere klubber: Haugesund (1998), Viking (1999-2001 og 2002), St. Pauli (2001-2002).
Meritter: Cupmester 2001 (Viking), Seriemester 2005, seriesølv 2004 og 2010, seriebronse 2006 og cupmester 2008 (Vålerenga).
Obligatoriske kamper for VIF: 375. Obligatoriske mål for VIF: 77
Toppseriekamper i eliteserien: 444. Toppseriekamper for VIF: 290.   Toppseriemål for VIF: 62.  Europakamper for VIF: 21.
Landskamper/mål: A: 1/0 (for Viking), U21: 5/0, Totalt: 6/0.
Scoret i 19 toppseriesesonger på rad.

Legg igjen en kommentar